Atrakcje Pojezierza Drawskiego – zabytki

Historia Pojezierza Drawskiego sięga VII wieku, kiedy to na jego terenie osadziła się pierwsza grupa osadnicza. Region obfituje w wiele obiektów zabytkowych, świadczących o jego bogatej przeszłości.

Głównym ośrodkiem był Drahim – dzisiaj Stare Drawsko (12 km od Linowna), a po grodzie zostały tylko poszczególne elementy – te jednak warte są obejrzenia. Przy pomocy wyobraźni zobaczymy olbrzymi zamek dwufosowy, z poprzecznym wałem obronnym. Cały usytuowany jest na wzniesieniu. Do dzisiaj zachowały się mury obwodowe i boczna furta, która stanowi teraz wjazd na zamek. Na jego dziedzińcu zrekonstruowano wartownię oraz dom pomocnika starostwa.

Zamek Drahim w Starym Drawsku (fot. wikipedia)

Inne grodziska, jakie możemy zobaczyć na Pojezierzu Drawskim, to te w Prosinie (42 km od Linowna) oraz Kołomącie (35 km od Linowna).

Świadectwem czynnego życia na tych terenach jest również stary młyn wodny (Głęboczek), usytuowany przy rzece Drawie – ten można zobaczyć wybierając się na przykład na spływ kajakowy.

Na Pojezierzu Drawskim nie brakuje także obiektów zabytkowych, które tworzą liczne dwory i pałace. Te najbardziej popularne, które są celem turystów, to: pałac barokowy z 1728 roku w Siemczynie (25 km od Linowna) czy pałac neogotycki z końca XIX wieku w Broczynie (38 km od Linowna). W samym Linownie zobaczyć można zabytkowy dwór z końca XIX wieku oraz przynależący do niego park.

Kościoły to kolejne punkty, które wypadałoby zobaczyć, będąc na Pojezierzu Drawskim. Niektóre z nich pochodzą nawet z XIV wieku i warto je odwiedzić chociażby ze względu na architekturę. Jednym z nich jest „mały kościółek” w Czaplinku (33 km od Linowna), czyli kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy. Ten charakteryzuje się stylem romańskim z elementami gotyckimi.

Kościół Świętej Trójcy w Czaplinku (fot. wikipedia)

Inne obiekty sakralne, które warto zobaczyć to neogotyckie kościoły w Starym Drawsku (12 km od Linowna), Kluczewie (38 km od Linowna), Siemczynie (25 km od Linowna) oraz Rzepowie (31 km od Linowna), jak również kościół neoromański z końca XIX wieku w Czarnych Wielkich (43 km od Linowna) i Sikorach (38 km od Linowna) oraz kościół „rotunda” w Broczynie (38 km od Linowna). W Linownie natomiast wart obejrzenia jest neogotycki kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli z ozdobną wieżą w bocznej nawie.

Nie należy także zapominać o rynkach w centralnych częściach największych miasteczek Pojezierza Drawskiego. To właśnie na nich najczęściej skryte są zabytkowe kamienice czy okazałe ratusze.

Zwiedzając region, należy pamiętać o jego nieocenionych walorach przyrodniczych, dlatego na szlakach turystycznych czy ścieżkach rowerowych napotkamy pomniki przyrody w postaci drzew czy zbiorowisk krzewów oraz zabytkowe parki, jak ten w Siemczynie (25 km od Linowna) z XVIII wieku, Broczynie (38 km od Linowna) z XX w. bądź Trzcińcu (41 km od Linowna) z XIX w.

Opublikowane w Aktualności and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the link bezpośredni.

Odpowiedz

Twój adres email nie będzie publicznie dostepny

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook