Spływ Drawą – szlak

Spływ kajakowy rzeką Drawą będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla początkujących amatorów tego rodzaju atrakcji, lecz również dla doświadczonych kajakarzy – zresztą dla tych drugich szlak – jaki proponuje ta rzeka – wydaje się być obowiązkowy na liście wypraw.

Drawa (fot. wikipedia)

Drawa ma prawie 200 kilometrów długości i płynie przez Pojezierze Pomorskie. Swój początek ma 200 m n.p.m. na wysoczyźnie Pojezierza Drawskiego. Płynąc dalej, wpada w sandrową Równinę Drawską, zbudowaną z piasków, by wreszcie wpaść do Noteci w Kotlinie Gorzowskiej.

Sam szlak kajakowy jest idealnie stworzony dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń – już od jeziora Lubie, czyli właśnie tam, gdzie swoją wycieczkę rozpoczynają chętni z Ośrodka Taurus, rzeka staje się wartka, a odcinek nieopodal Barnimia jest wyzwaniem nawet dla wprawionych kajakarzy. Wszystko za sprawą morenowych wzgórz, przez które przebija się Drawa. W tej części na szlaku nie brakuje także olbrzymich głazów czy starych, zwalonych drzew, które stanowią przeszkody do pokonania i tutaj przyda się z całą pewnością refleks i doskonała kondycja fizyczna biorących udział w spływie. Trzeba wspomnieć, iż rzeka ta jest jedyną nizinną rzeką w Polsce, której aż 20-kilometrowy odcinek jest charakterystyczny dla rzek górskich.

Płynąc Drawą, nie da się ominąć największego w Europie poligonu wojskowego, zwanego Poligonem Drawskim – biorąc udział w kajakowym spływie, niezbędne jest przewiezienie sprzętu na odcinku od Jeziora Wiry do Prostyni; poligon łączy się z południowym brzegiem jeziora Lubie.

Warto dodać, że szlak spływu Drawą do jeziora Lubie jest idealny dla początkujących – to trasa łatwa, lekka i przyjemna, a jedynymi przeszkodami są gęsto porastające trzciny na niewielkich odcinkach czy wąskie nurty, lecz te właśnie stanowią o wysokim poziomie przygody i oczywistego braku nudy podczas wyprawy.

Przepłynięcie całego szlaku zajmuje około ośmiu dni, oczywiście zdarzają się również spływy jedno- lub dwudniowe – głównie te w okolicach jeziora Lubie. Ponieważ jezioro słynie z krystalicznie czystej wody, piaszczystych plaż i wysoce rozwiniętej infrastruktury przybrzeżnej, często to właśnie ono staje się jednym z najważniejszych punktów na trasie spływu.

Spływ kajakowy Drawą podzielony jest zawsze na kilka odcinków – te, które są w niedalekiej odległości od Ośrodka Taurus to:

  • Drawsko Pomorskie-Gudowo na odcinku około 16 km,
  • Karwice-Wypływ Drawy na odcinku 4, 5 km.

Rozpoczynając spływ od jeziora Lubie do końca trasy, czyli Zwierzyniec – Krzyż dzieli kajakarzy około 113 kilometrów. Odcinki pokonuje się w zależności od kondycji uczestników i trudności przemierzanej trasy; na Drawie etapy liczą średnio po 10 kilometrów.

Drawa (fot. wikipedia)

Wszyscy, którzy zdecydują się na kajakowy spływ Drawą, nie pozostaną na pewno obojętni na piękno otaczającej przyrody, którą podczas wycieczki można podziwiać – na szlaku powstały dwa parki: Drawski Park Krajobrazowy oraz Drawieński Park Narodowy.

Ciekawostką jest, iż Drawę przemierzył kajakiem Jan Paweł II i to właśnie na jego cześć szlak nazwano jego imieniem. Na wyprawę rzeką pokusili się również między innymi prof. Zbigniew Religa czy obecny prezydent Polski Bronisław Komorowski.

Opublikowane w Aktualności and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the link bezpośredni.

Odpowiedz

Twój adres email nie będzie publicznie dostepny

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook