Zamek Drahim

Dla Miłośników Historii

Zamek Drahim

Dla Miłośników Historii

Niedaleko ośrodka znajduje się Zamek Joanitów, którego historia sięga wczesnego średniowiecza. Można w nim zobaczyć m.in. broń, zbroje czy narzędzia tortur z tamtej epoki. Organizowane są tam turnieje rycerskie, zjazdy zakonów oraz inscenizacje bitew.

Początki istnienia zamku wiążą się z zakonem joannitów, którzy w XIV w. przejęli od templariuszy ziemię drawską i natychmiast postanowili ją ufortyfikować.

Na jej lokalizację idealnie nadawał się przesmyk między jeziorami Drawsko i Żerdno, charakteryzujący się doskonałymi, naturalnymi walorami obronnymi.

Dzisiejszy Drahim to coś więcej, niż tylko pozostałości gotyckiego muru. Po przekroczeniu drewnianej furty wchodzi się do średniowiecznego świata, w którym królują kolorowe stroje, dawna broń i zapach podpłomyków. Jest tu muzeum, są narzędzia tortur a także stoiska z pamiątkami. Koniecznie trzeba posmakować specjałów zakonnej kuchni i słynnego miodu drahimskiego, a także spróbować węgorza z tutejszej wędzarni. Przed wyprawą do Drahimia warto zajrzeć do kalendarium imprez, ponieważ można tu trafić na jarmark średniowieczny lub bitewny turniej z udziałem bractw rycerskich z różnych zakątków kraju.

12 km od Ośrodka Taurus znajduje się neobarokowy dwór w Dalewie, który został zbudowany około 1920 roku, dla radcy stanu w Koszalinie – Sixtusa von Knebel-Doeberitz. Rezydencja otoczona jest przez przydworski park krajobrazowy o powierzchni 2,8 ha.

Źródło: Powiat drawski dla aktywnych Przewodnik turystyczny. Wydawnictwo EKO-MAP 2016.