Sauna w Ośrodku Taurus

Sauna

Sauna w Ośrodku Taurus

Sauna

Wieczorami możecie skorzystać z sauny fińskiej, a po odbytej sesji wbiec do orzeźwiającego jeziora, położyć się na plecach i obserwować rozległe konstelacje gwiazd na niebie.

Regularne chodzenie do sauny ma wiele właściwości leczniczych, takich jak: wzmocnienie odporności, zwiększenie ilości czerwonych krwinek, efektywniejsza gospodarka tlenowa, poprawa wydolności, rozluźnienie mięśni, przyspieszenie procesów przemiany materii i regeneracji.

W naszym ośrodku najlepsze jest to, że po sesyjce w saunie można od razu wbiec do chłodnego jeziora, położyć się na plecach i podziwiać niebo, które wieczorem zawsze jest pełne gwiazd!

Sauna w Ośrodku Taurus

Jak powinna przebiegać kąpiel w saunie fińskiej?

Ponieważ w saunie fińskiej panują specyficzne warunki, korzystając z niej, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Kąpiele w saunie suchej nie powinny odbywać się częściej niż dwa – trzy razy w tygodniu. Nie wolno wchodzić do sauny, jeżeli wcześniej piliśmy alkohol lub zaraz po sycącym posiłku. Najkorzystniejszą porą na kąpiele cieplne jest wieczór, ponieważ po wizycie w saunie nie wolno narażać się na wzmożony wysiłek fizyczny, najlepiej jest położyć się do łóżka i dać swojemu organizmowi szansę na odpoczynek. Nie wolno zażywać kąpieli w saunie przed albo po wysiłku fizycznym.

Oto jak powinna przebiegać wizyta w saunie krok po kroku:

1. Rozebranie się do naga.
2. Zdjęcie biżuterii i zegarka.
3. Oczyszczenie ciała pod prysznicem i wytarcie skóry do sucha ręcznikiem.
4. Wejście do wnętrza rozgrzanej sauny fińskiej.
5. Opłukanie siedzenia wodą.
6. Rozłożenie na siedzeniu suchego ręcznika.
7. Zajęcie wygodnej pozycji na rozłożonym wcześniej ręczniku.
8. Po upływie maksymalnie 15 minut opuszczamy saunę.
9. Chłodny prysznic.
10. Osuszenie ciała ręcznikiem.
11. Odpoczynek w pozycji leżącej przez około 15 do 20 minut.

Rytuał ten można powtarzać kilkukrotnie (najlepiej od 2 do 3 razy), wchodząc do sauny, aby się rozgrzać, a następnie wychodząc z niej, w celu schłodzenia ciała zimną wodą. Prysznic rozpoczynamy od schładzania wodą stóp i nóg, dopiero potem kierujemy strumień wody w stronę serca i wyżej. Dzięki naprzemiennemu oddziaływaniu na nasz organizm ciepła i zimna, wywoływany jest skurcz naczyń krwionośnych, który poprawia wydolność układu krążenia.

Widok z wnętrza sauny Ośrodka Taurus